Sullins Connector Solutions HSM25DRYN-S13
HSM25DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HSM25DRYN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HSM25DRYN-S13.pdf
Availability of HSM25DRYN-S13
QUANTITY
HSM25DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM25DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-HSM25DRYN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM25DRYN-S13
Related LinksHSM25D, HSM25DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM25DRYN-S13 Details Description
Related parts for HSM25DRYN-S13
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
M30SHD NPB 15MM DC2W NC 2M CBL datasheet.pdf
125V A C GRN DIFFUSED LENS datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf