Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-26-2
HSM4-8-26-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-26-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 26MM
Datasheet Download
HSM4-8-26-2.pdf
Availability of HSM4-8-26-2
QUANTITY
HSM4-8-26-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-26-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-26-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.024" (26.00mm)
Length - Overall1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-26-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-26-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-26-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-26-2
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SSR 90A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 159K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTISOURCE CONTROLLER QFN datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.95"L X 4.92"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
EVAL BOARD BOOST REG LTC3526L datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf