Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-26-3
HSM4-8-26-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-26-3
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 26MM
Datasheet Download
HSM4-8-26-3.pdf
Availability of HSM4-8-26-3
QUANTITY
HSM4-8-26-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-26-3
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-26-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.024" (26.00mm)
Length - Overall1.496" (38.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-26-3
Related LinksHSM4-, HSM4-8-26-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-26-3 Details Description
Related parts for HSM4-8-26-3
IC OPAMP INSTR 200KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 4.3A TO-247AC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC 2.93V PROCESSOR MON 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 15V 100MA OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf