Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-48-3
HSM4-8-48-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-48-3
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 48MM
Datasheet Download
HSM4-8-48-3.pdf
Availability of HSM4-8-48-3
QUANTITY
HSM4-8-48-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-48-3
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-48-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.890" (48.00mm)
Length - Overall2.362" (60.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-48-3
Related LinksHSM4-, HSM4-8-48-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-48-3 Details Description
Related parts for HSM4-8-48-3
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SNAP RIVET NYLON BLK 4 X 4" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
PMI NEON DATALITE CLEAR 100K CYL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf