Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM5-9.5-55-1
HSM5-9.5-55-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM5-9.5-55-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M5 NYLON 55MM
Datasheet Download
HSM5-9.5-55-1.pdf
Availability of HSM5-9.5-55-1
QUANTITY
HSM5-9.5-55-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM5-9.5-55-1
Internal Part NumberEIS-HSM5-9.5-55-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm) Hex
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM5-9.5-55-1
HSM5-9.5-55-1 Details Description
Related parts for HSM5-9.5-55-1
14 PIN HEADER datasheet.pdf
KIT EVAL PRELIM MM98E625/26 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50.4VA CHAS MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf