Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-45-3
HSM6-12.7-45-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-45-3
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 45MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-45-3.pdf
Availability of HSM6-12.7-45-3
QUANTITY
HSM6-12.7-45-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-45-3
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-45-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.772" (45.00mm)
Length - Overall2.772" (70.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-45-3
HSM6-12.7-45-3 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-45-3
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1000V 500A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LEAD ALLIG-BANANA PLUG RED 60" datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf