Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-53-2
HSM6-12.7-53-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-53-2
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 53MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-53-2.pdf
Availability of HSM6-12.7-53-2
QUANTITY
HSM6-12.7-53-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-53-2
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-53-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.087" (53.00mm)
Length - Overall2.587" (65.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-53-2
HSM6-12.7-53-2 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-53-2
IC GATE SGL INVERTER LP 6-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
PANEL SWING 23.25X19.38" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 370MM datasheet.pdf
RJI IP20/ 90ANG 90+270 22/71 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.7A 10.5 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf