Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-65-3
HSM6-12.7-65-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-65-3
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 65MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-65-3.pdf
Availability of HSM6-12.7-65-3
QUANTITY
HSM6-12.7-65-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-65-3
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-65-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.559" (65.00mm)
Length - Overall3.559" (90.40mm)