Panduit HSTT12-M2
HSTT12-M2 picture photo
Mfg. Part Number
HSTT12-M2
Brief Description
HEAT SHRINK RED 1/8" X 1000'
Datasheet Download
HSTT12-M2.pdf
Availability of HSTT12-M2
QUANTITY
HSTT12-M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSTT12-M2
Internal Part NumberEIS-HSTT12-M2
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetHSTT,HSTTA,HSTTV, HSTTVA Series MSDS
Standard Package1
SeriesHSTT
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length1000' (304.8m)
Inner Diameter - Supplied0.125" (3.2mm)
Inner Diameter - Recovered0.062" (1.6mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSTT12-M2
Related LinksHSTT, HSTT12-M2 Datasheet, Panduit Distributor
HSTT12-M2 Details Description
Related parts for HSTT12-M2
ADM26S/AE26G/X datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 2A TO-3P datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf