Eaton (formerly Cooper Bussmann) HV0820-2R7305-R
HV0820-2R7305-R picture photo
Mfg. Part Number
HV0820-2R7305-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 3F -10% +30% 2.7V T/H
Datasheet Download
HV0820-2R7305-R.pdf
Availability of HV0820-2R7305-R
QUANTITY
HV0820-2R7305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HV0820-2R7305-R
Internal Part NumberEIS-HV0820-2R7305-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductHV Series Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HV
PackagingBulk
Capacitance3F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV0820-2R7305-R
Related LinksHV0820-, HV0820-2R7305-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HV0820-2R7305-R Details Description
Related parts for HV0820-2R7305-R
IC SMOKE DETECT PHOTOELEC 16SOIC datasheet.pdf
IC 4BIT LATCH/4:16 DECODR 24SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SGE-225-2-0210 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
LED ARRAY 500LM COOL WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf