Stackpole Electronics Inc. HVCB0805FKD330K
HVCB0805FKD330K picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0805FKD330K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 330K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
HVCB0805FKD330K.pdf
Availability of HVCB0805FKD330K
QUANTITY
HVCB0805FKD330K Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0805FKD330K
Internal Part NumberEIS-HVCB0805FKD330K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0805FKD330K
Related LinksHVCB080, HVCB0805FKD330K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0805FKD330K Details Description
Related parts for HVCB0805FKD330K
IDC CABLE- AKR60G/ AE60M / X datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV A/D 10BIT 40MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
RES 200 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 11.6MM datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 2M ADJ, 110VAC/D datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf