Stackpole Electronics Inc. HVCB2512FKD3M30
HVCB2512FKD3M30 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2512FKD3M30
Brief Description
RES SMD 3.3M OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
HVCB2512FKD3M30.pdf
Availability of HVCB2512FKD3M30
QUANTITY
HVCB2512FKD3M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2512FKD3M30
Internal Part NumberEIS-HVCB2512FKD3M30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2512FKD3M30
Related LinksHVCB251, HVCB2512FKD3M30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2512FKD3M30 Details Description
Related parts for HVCB2512FKD3M30
RELAY SSR SCR 65A 530V PNL MNT datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 240DIMM datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.45A 16SSOP datasheet.pdf
IC MIXER/OSC/PLL DIGITAL TSSOP38 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf