Cornell Dubilier Electronics HVMLS102M150EB1A
HVMLS102M150EB1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS102M150EB1A
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS102M150EB1A.pdf
Availability of HVMLS102M150EB1A
QUANTITY
HVMLS102M150EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS102M150EB1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS102M150EB1A
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)158 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS102M150EB1A
Related LinksHVMLS102, HVMLS102M150EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS102M150EB1A Details Description
Related parts for HVMLS102M150EB1A
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 330.0UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf