Cornell Dubilier Electronics HVMLS112M075EK0D
HVMLS112M075EK0D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS112M075EK0D
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS112M075EK0D.pdf
Availability of HVMLS112M075EK0D
QUANTITY
HVMLS112M075EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS112M075EK0D
Internal Part NumberEIS-HVMLS112M075EK0D
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)112 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS112M075EK0D
Related LinksHVMLS112, HVMLS112M075EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS112M075EK0D Details Description
Related parts for HVMLS112M075EK0D
CONN RECEPT CBL MNT 5POS W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3.6A TO-263 datasheet.pdf
CONTACT SKT 26-30AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf