Cornell Dubilier Electronics HVMLS113M040EB0C
HVMLS113M040EB0C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS113M040EB0C
Brief Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS113M040EB0C.pdf
Availability of HVMLS113M040EB0C
QUANTITY
HVMLS113M040EB0C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS113M040EB0C
Internal Part NumberEIS-HVMLS113M040EB0C
Featured ProductMLS Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance11000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS113M040EB0C
Related LinksHVMLS113, HVMLS113M040EB0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS113M040EB0C Details Description
Related parts for HVMLS113M040EB0C
CONN RECEPT CPC 9POS STD SER 1 datasheet.pdf
IC REG LDO -6V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 14SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf