Cornell Dubilier Electronics HVMLS133M010EK1A
HVMLS133M010EK1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS133M010EK1A
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS133M010EK1A.pdf
Availability of HVMLS133M010EK1A
QUANTITY
HVMLS133M010EK1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS133M010EK1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS133M010EK1A
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS133M010EK1A
Related LinksHVMLS133, HVMLS133M010EK1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS133M010EK1A Details Description
Related parts for HVMLS133M010EK1A
CORD 18AWG 3COND HOSP GRY 10'SJT datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 28POS DL TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V 24VOUT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.405" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE SKT datasheet.pdf