Cornell Dubilier Electronics HVMLS162M075EA0A
HVMLS162M075EA0A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS162M075EA0A
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS162M075EA0A.pdf
Availability of HVMLS162M075EA0A
QUANTITY
HVMLS162M075EA0A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS162M075EA0A
Internal Part NumberEIS-HVMLS162M075EA0A
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)76 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS162M075EA0A
Related LinksHVMLS162, HVMLS162M075EA0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS162M075EA0A Details Description
Related parts for HVMLS162M075EA0A
FUSE PTC 1.50A 15V FST-TRIP SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 9POS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENS PRX 5.4MMDIA 1MMDIST PNP-NC datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 1A 30V datasheet.pdf
MICRO 51C P 36" WHT NI datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf