Cornell Dubilier Electronics HVMLS193M5R0EK1A
HVMLS193M5R0EK1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS193M5R0EK1A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS193M5R0EK1A.pdf
Availability of HVMLS193M5R0EK1A
QUANTITY
HVMLS193M5R0EK1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS193M5R0EK1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS193M5R0EK1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance19000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating5V
ESR (Equivalent Series Resistance)76 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS193M5R0EK1A
Related LinksHVMLS193, HVMLS193M5R0EK1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS193M5R0EK1A Details Description
Related parts for HVMLS193M5R0EK1A
IDC CABLE - HKR34H/AE34G/X datasheet.pdf
SOCKET T1-1/2 GLASS WEDGE LAMP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK-3 datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 33POS datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf