Cornell Dubilier Electronics HVMLS221M250EK1C
HVMLS221M250EK1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS221M250EK1C
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS221M250EK1C.pdf
Availability of HVMLS221M250EK1C
QUANTITY
HVMLS221M250EK1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS221M250EK1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS221M250EK1C
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)597 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS221M250EK1C
Related LinksHVMLS221, HVMLS221M250EK1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS221M250EK1C Details Description
Related parts for HVMLS221M250EK1C
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.9"L X 3.14"W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf