Cornell Dubilier Electronics HVMLS272M075EB1C
HVMLS272M075EB1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS272M075EB1C
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS272M075EB1C.pdf
Availability of HVMLS272M075EB1C
QUANTITY
HVMLS272M075EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS272M075EB1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS272M075EB1C
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS272M075EB1C
Related LinksHVMLS272, HVMLS272M075EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS272M075EB1C Details Description
Related parts for HVMLS272M075EB1C
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM SOT666IP datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 660MA 350 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SJP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 240VAC datasheet.pdf