Cornell Dubilier Electronics HVMLS272M075EB1D
HVMLS272M075EB1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS272M075EB1D
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS272M075EB1D.pdf
Availability of HVMLS272M075EB1D
QUANTITY
HVMLS272M075EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS272M075EB1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS272M075EB1D
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS272M075EB1D
Related LinksHVMLS272, HVMLS272M075EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS272M075EB1D Details Description
Related parts for HVMLS272M075EB1D
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 15V 667MA datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET SMPS TO-220F-6U datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG OVLO 20V 5TSOP datasheet.pdf