Cornell Dubilier Electronics HVMLS283M5R0EA1D
HVMLS283M5R0EA1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS283M5R0EA1D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 28000UF 20% 5V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS283M5R0EA1D.pdf
Availability of HVMLS283M5R0EA1D
QUANTITY
HVMLS283M5R0EA1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS283M5R0EA1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS283M5R0EA1D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance28000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS283M5R0EA1D
Related LinksHVMLS283, HVMLS283M5R0EA1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS283M5R0EA1D Details Description
Related parts for HVMLS283M5R0EA1D
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V datasheet.pdf
30 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf