Cornell Dubilier Electronics HVMLS332M060EB1A
HVMLS332M060EB1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS332M060EB1A
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS332M060EB1A.pdf
Availability of HVMLS332M060EB1A
QUANTITY
HVMLS332M060EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS332M060EB1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS332M060EB1A
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS332M060EB1A
Related LinksHVMLS332, HVMLS332M060EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS332M060EB1A Details Description
Related parts for HVMLS332M060EB1A
THYRISTOR SCR 0.8A 400V TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SOIC datasheet.pdf
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf