Cornell Dubilier Electronics HVMLS332M060EB1C
HVMLS332M060EB1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS332M060EB1C
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS332M060EB1C.pdf
Availability of HVMLS332M060EB1C
QUANTITY
HVMLS332M060EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS332M060EB1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS332M060EB1C
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS332M060EB1C
Related LinksHVMLS332, HVMLS332M060EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS332M060EB1C Details Description
Related parts for HVMLS332M060EB1C
TERMINAL BLOCK 7MM HORZ 7POS PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.5A 15.9 MOHM datasheet.pdf
SPONGE 2.3" X 2.5" - CTR. HOL datasheet.pdf
1/4" RESIN FIBERGLASS SLEEVING datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 48V 6A datasheet.pdf