Cornell Dubilier Electronics HVMLS491M200EA1A
HVMLS491M200EA1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS491M200EA1A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 490UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS491M200EA1A.pdf
Availability of HVMLS491M200EA1A
QUANTITY
HVMLS491M200EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS491M200EA1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS491M200EA1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance490µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)285 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS491M200EA1A
Related LinksHVMLS491, HVMLS491M200EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS491M200EA1A Details Description
Related parts for HVMLS491M200EA1A
JUMPER-H9991TR/1852WH/H9991TR 6" datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 480VAC .250"QC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf