Cornell Dubilier Electronics HVMLS771M100EA0C
HVMLS771M100EA0C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS771M100EA0C
Brief Description
CAP ALUM 770UF 20% 100V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS771M100EA0C.pdf
Availability of HVMLS771M100EA0C
QUANTITY
HVMLS771M100EA0C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS771M100EA0C
Internal Part NumberEIS-HVMLS771M100EA0C
PackagingBulk
Capacitance770µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)238 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS771M100EA0C
Related LinksHVMLS771, HVMLS771M100EA0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS771M100EA0C Details Description
Related parts for HVMLS771M100EA0C
CONN HEADER 20POS .050" GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 17POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 71.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf