Vishay/BCcomponents HVR3700001504JR500
HVR3700001504JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700001504JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700001504JR500.pdf
Availability of HVR3700001504JR500
QUANTITY
HVR3700001504JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700001504JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700001504JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700001504JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700001504JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700001504JR500 Details Description
Related parts for HVR3700001504JR500
IC REG LDO 0.8V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
IC CAP-TO-DGTL CONV PROG 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
20+20 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf