Riedon HVS2512-150MK8
HVS2512-150MK8 picture photo
Mfg. Part Number
HVS2512-150MK8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150M OHM 10% 1W 2512
Datasheet Download
HVS2512-150MK8.pdf
Availability of HVS2512-150MK8
QUANTITY
HVS2512-150MK8 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVS2512-150MK8
Internal Part NumberEIS-HVS2512-150MK8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150M
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.138" W (6.30mm x 3.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVS2512-150MK8
Related LinksHVS2512, HVS2512-150MK8 Datasheet, Riedon Distributor
HVS2512-150MK8 Details Description
Related parts for HVS2512-150MK8
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 245MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 16-MSOP datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 4X10 GL SN 0.46 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf