| Internal Part Number | EIS-HW07300200J0G | |
| Standard Package | 105 | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 7 | |
| Positions Per Level | 7 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 8A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |