Sanken HWB030S-12
HWB030S-12 picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-12
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
HWB030S-12.pdf
Availability of HWB030S-12
QUANTITY
HWB030S-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-12
Internal Part NumberEIS-HWB030S-12
SeriesHWB
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.34" H (136.0mm x 92.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-12
Related LinksHWB03, HWB030S-12 Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-12 Details Description
Related parts for HWB030S-12
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 500MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE STRIP 300A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf