Sanken HWB060S-12-C
HWB060S-12-C picture photo
Mfg. Part Number
HWB060S-12-C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Datasheet Download
HWB060S-12-C.pdf
Availability of HWB060S-12-C
QUANTITY
HWB060S-12-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB060S-12-C
Internal Part NumberEIS-HWB060S-12-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWB
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.69" L x 3.62" W x 1.54" H (170.0mm x 92.0mm x 39.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB060S-12-C
Related LinksHWB060, HWB060S-12-C Datasheet, Sanken Distributor
HWB060S-12-C Details Description
Related parts for HWB060S-12-C
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES MO 1W 6.81 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T SLD NONSHORT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG WEDGE 2POS BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.7A 120 MOHM datasheet.pdf