TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100-12/HD
HWS100-12/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS100-12/HD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
HWS100-12/HD.pdf
Availability of HWS100-12/HD
QUANTITY
HWS100-12/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100-12/HD
Internal Part NumberEIS-HWS100-12/HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-40°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.10" W x 3.23" H (160.0mm x 28.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100-12/HD
Related LinksHWS100, HWS100-12/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100-12/HD Details Description
Related parts for HWS100-12/HD
IDC CABLE - MSR20K/MC20F/MCG20K datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RCPT ASSY, 64 POSN,INT LKG LCH datasheet.pdf
IC OP AMP GP 900KHZ RR 6TSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A DC datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 25KV SCREW datasheet.pdf
CONN DSUB 2X9POS F/M 19.05MM datasheet.pdf