TDK-Lambda Americas, Inc. HWS1000-6
HWS1000-6 picture photo
Mfg. Part Number
HWS1000-6
Brief Description
AC/DC CONVERTER 6V 1000W
Datasheet Download
HWS1000-6.pdf
Availability of HWS1000-6
QUANTITY
HWS1000-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS1000-6
Internal Part NumberEIS-HWS1000-6
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS1000
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 16V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)167A
Power (Watts)1000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS1000-6
Related LinksHWS1, HWS1000-6 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS1000-6 Details Description
Related parts for HWS1000-6
JUMPER FOR WF 12 2POS datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 16CH 30SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf