TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100A5/ME
HWS100A5/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS100A5/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
HWS100A5/ME.pdf
Availability of HWS100A5/ME
QUANTITY
HWS100A5/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100A5/ME
Internal Part NumberEIS-HWS100A5/ME
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS100A/A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 3.23" W x 1.30" H (160.0mm x 82.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100A5/ME
Related LinksHWS10, HWS100A5/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100A5/ME Details Description
Related parts for HWS100A5/ME
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MCS60K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TRI DUSTCAP 24 RECP PLASTIC datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK 4PLL VCXO SSCG 28TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RFCBL SMA FM BKD MMCX ML RA 6" datasheet.pdf