Vishay/Dale RNC55H1062BSRSL
RNC55H1062BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1062BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1062BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1062BSRSL
QUANTITY
RNC55H1062BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1062BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1062BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1062BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1062BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1062BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1062BSRSL
MOSFET N-CH 950V 10A TO-247 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 4V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT MODULE, TP-TX/SSF datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
6P MOD2 STIFT LEI datasheet.pdf
CAP ALUM 770UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf