TDK-Lambda Americas, Inc. HWS300-12/ME
HWS300-12/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS300-12/ME
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
HWS300-12/ME.pdf
Availability of HWS300-12/ME
QUANTITY
HWS300-12/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS300-12/ME
Internal Part NumberEIS-HWS300-12/ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)27A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.94" W x 3.23" H (165.1mm x 100.1mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS300-12/ME
Related LinksHWS300, HWS300-12/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS300-12/ME Details Description
Related parts for HWS300-12/ME
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TAPE DUCT PERFORMANCE 96MMX54.8M datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 40KHZ RSIP-A3 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL CMOS 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 1A QC datasheet.pdf
RES 4.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf