Hammond Manufacturing HWST363612S16
HWST363612S16 picture photo
Mfg. Part Number
HWST363612S16
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX S STEEL NAT 41.5"L X 36"W
Datasheet Download
HWST363612S16.pdf
Availability of HWST363612S16
QUANTITY
HWST363612S16 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWST363612S16
Internal Part NumberEIS-HWST363612S16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesWaterfall
Container TypeBox
Size / Dimension41.500" L x 36.000" W (1054.10mm x 914.40mm)
Height12.000" (304.80mm)
Area (L x W)1494" (9639cm)
DesignHinged Door, Slanted Top
MaterialMetal, Stainless Steel
ColorNatural
Thickness-
FeaturesStainless Steel Hinges, Wall Mount
RatingsIP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWST363612S16
Related LinksHWST36, HWST363612S16 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
HWST363612S16 Details Description
Related parts for HWST363612S16
LED GREEN/ORG 0605 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED 1" DOME RED PMI 24V C1D2 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
VARISTOR 670V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf