TDK-Lambda Americas, Inc. IAD12016A008V-001-R
IAD12016A008V-001-R picture photo
Mfg. Part Number
IAD12016A008V-001-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 12VDC 16A 80W NEG SIP
Datasheet Download
IAD12016A008V-001-R.pdf
Availability of IAD12016A008V-001-R
QUANTITY
IAD12016A008V-001-R Order Process
Ship out your order
Specifications of IAD12016A008V-001-R
Internal Part NumberEIS-IAD12016A008V-001-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsIAD Series Top
Standard Package180
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesIAD
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.31" W x 0.55" H (50.8mm x 7.9mm x 14.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IAD12016A008V-001-R
Related LinksIAD12016A, IAD12016A008V-001-R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
IAD12016A008V-001-R Details Description
Related parts for IAD12016A008V-001-R
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CLIP W/O FASTON GROUND TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 72A TO220AB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SCKT CONT 22-20AWG GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf