Lattice Semiconductor Corporation ICE40LP640-CM49
ICE40LP640-CM49 picture photo
Mfg. Part Number
ICE40LP640-CM49
Brief Description
IC FPGA 35 I/O 49CBGA
Datasheet Download
ICE40LP640-CM49.pdf
Availability of ICE40LP640-CM49
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICE40LP640-CM49 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICE40LP640-CM49
Internal Part NumberEIS-ICE40LP640-CM49
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLiCE40 Family 31/Jul/2012
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesLP
Number of LABs/CLBs80
Number of Logic Elements/Cells640
Total RAM Bits32768
Number of I/O35
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case49-VFBGA
Supplier Device Package49-UCBGA (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICE40LP640-CM49
Related LinksICE40LP, ICE40LP640-CM49 Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
ICE40LP640-CM49 Details Description
Related parts for ICE40LP640-CM49
IC REG CTRLR PWM VM 28-TSSOP datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 10.21NS 256FTBGA datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO220-3 datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BRACKET datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 250VDC datasheet.pdf