Maxim Integrated ICL7621BCPA+
ICL7621BCPA+ picture photo
Mfg. Part Number
ICL7621BCPA+
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 480KHZ RRO 8DIP
Datasheet Download
ICL7621BCPA+.pdf
Availability of ICL7621BCPA+
QUANTITY
ICL7621BCPA+ Order Process
Ship out your order
Specifications of ICL7621BCPA+
Internal Part NumberEIS-ICL7621BCPA+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.16 V/µs
Gain Bandwidth Product480kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset5mV
Current - Supply100µA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 16 V, ±1 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICL7621BCPA+
Related LinksICL762, ICL7621BCPA+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
ICL7621BCPA+ Details Description
Related parts for ICL7621BCPA+
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTCL INSPCTN 20X30X32" 60LBS datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
BN ZACK STRIP UNPRINTED 10-SECT datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 125NH 25A 0.41 MOHM datasheet.pdf