Integrated Device Technology (IDT) ICS2008BY-10
ICS2008BY-10 picture photo
Mfg. Part Number
ICS2008BY-10
Manufacturer
Product Category
Linear - Video Processing
Brief Description
IC TIME CODE RCVR/GEN 44-TQFP
Datasheet Download
ICS2008BY-10.pdf
Availability of ICS2008BY-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICS2008BY-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICS2008BY-10
Internal Part NumberEIS-ICS2008BY-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/May/2009
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Video Processing
Series-
PackagingTube
TypeSMPTE Time Code Receiver, Generator
ApplicationsMultimedia
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package44-TQFP-EP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICS2008BY-10
Related LinksICS200, ICS2008BY-10 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
ICS2008BY-10 Details Description
Related parts for ICS2008BY-10
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 675V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CABLE RG142 N TYPE PLUG-PLUG 12" datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 245MA 180 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8 OHM datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf