ON Semiconductor SBX201C-L-TB-E
SBX201C-L-TB-E picture photo
Mfg. Part Number
SBX201C-L-TB-E
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 2V 50MA 3CP
Datasheet Download
SBX201C-L-TB-E.pdf
Availability of SBX201C-L-TB-E
QUANTITY
SBX201C-L-TB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of SBX201C-L-TB-E
Internal Part NumberEIS-SBX201C-L-TB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)50mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If320mV @ 1mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package3-CP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBX201C-L-TB-E
Related LinksSBX201C, SBX201C-L-TB-E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SBX201C-L-TB-E Details Description
Related parts for SBX201C-L-TB-E
IC REG LDO 1.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 4' RED datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf