Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE12CHE3/73
ICTE12CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE12CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 17.1VC 1.5KE
Datasheet Download
ICTE12CHE3/73.pdf
Availability of ICTE12CHE3/73
QUANTITY
ICTE12CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE12CHE3/73
Internal Part NumberEIS-ICTE12CHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)14.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE12CHE3/73
Related LinksICTE12, ICTE12CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE12CHE3/73 Details Description
Related parts for ICTE12CHE3/73
LINE FILTER 20MH TYPE 23F datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 3POS 2MM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP ARRAY 150PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
25W3 M 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf