Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE18HE3/54
ICTE18HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE18HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 25.2VC 1.5KE
Datasheet Download
ICTE18HE3/54.pdf
Availability of ICTE18HE3/54
QUANTITY
ICTE18HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE18HE3/54
Internal Part NumberEIS-ICTE18HE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)21.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE18HE3/54
Related LinksICTE18, ICTE18HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE18HE3/54 Details Description
Related parts for ICTE18HE3/54
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 24S+3ACP datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS HORIZ 3.5MM T/H datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
ADJUST FRONT BRACKET FOR GXL-8 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 39 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf