Vishay/Dale IDC5020ER151M
IDC5020ER151M picture photo
Mfg. Part Number
IDC5020ER151M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1A 400 MOHM SMD
Datasheet Download
IDC5020ER151M.pdf
Availability of IDC5020ER151M
QUANTITY
IDC5020ER151M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDC5020ER151M
Internal Part NumberEIS-IDC5020ER151M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDC-5020
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDC5020ER151M
Related LinksIDC502, IDC5020ER151M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDC5020ER151M Details Description
Related parts for IDC5020ER151M
GDT 250V 10KA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SOIC datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RES 800 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf