Infineon Technologies IDH12SG60C
IDH12SG60C picture photo
Mfg. Part Number
IDH12SG60C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220-2
Datasheet Download
IDH12SG60C.pdf
Availability of IDH12SG60C
QUANTITY
IDH12SG60C Order Process
Ship out your order
Specifications of IDH12SG60C
Internal Part NumberEIS-IDH12SG60C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesthinQ!™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.1V @ 12A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F310pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackagePG-TO220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDH12SG60C
Related LinksIDH12, IDH12SG60C Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IDH12SG60C Details Description
Related parts for IDH12SG60C
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf