Infineon Technologies IDH20G65C5
IDH20G65C5 picture photo
Mfg. Part Number
IDH20G65C5
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 650V 20A TO220-2
Datasheet Download
IDH20G65C5.pdf
Availability of IDH20G65C5
QUANTITY
IDH20G65C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDH20G65C5
Internal Part NumberEIS-IDH20G65C5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesthinQ!™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)20A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 20A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 650V
Capacitance @ Vr, F590pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackagePG-TO220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDH20G65C5
Related LinksIDH20, IDH20G65C5 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IDH20G65C5 Details Description
Related parts for IDH20G65C5
REG -5.2V 2.5A 3.3VIN ADJ HZ SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 3/16" datasheet.pdf
UNIVERSAL RADIO MNT W/ 45/45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
FOIL METALLIC COPPER TRF 8"X15' datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 4TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf