Integrated Device Technology (IDT) IDT6116LA20SO8
IDT6116LA20SO8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT6116LA20SO8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOIC
Datasheet Download
IDT6116LA20SO8.pdf
Availability of IDT6116LA20SO8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT6116LA20SO8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT6116LA20SO8
Internal Part NumberEIS-IDT6116LA20SO8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT6116LA20SO8
Related LinksIDT6116, IDT6116LA20SO8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT6116LA20SO8 Details Description
Related parts for IDT6116LA20SO8
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220F datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 9X5X5.2" GRY datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 355MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SV 7.62HP/4/270MF4 SC/06R BK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 820 OHM 1% 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf