Integrated Device Technology (IDT) IDT6116LA45SOG
IDT6116LA45SOG picture photo
Mfg. Part Number
IDT6116LA45SOG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 45NS 24SOIC
Datasheet Download
IDT6116LA45SOG.pdf
Availability of IDT6116LA45SOG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT6116LA45SOG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT6116LA45SOG
Internal Part NumberEIS-IDT6116LA45SOG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package310
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT6116LA45SOG
Related LinksIDT6116, IDT6116LA45SOG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT6116LA45SOG Details Description
Related parts for IDT6116LA45SOG
BATT PK 3.0V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf