Integrated Device Technology (IDT) IDT71T016SA15BF8
IDT71T016SA15BF8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71T016SA15BF8
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 48CABGA
Datasheet Download
IDT71T016SA15BF8.pdf
Availability of IDT71T016SA15BF8
QUANTITY
IDT71T016SA15BF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71T016SA15BF8
Internal Part NumberEIS-IDT71T016SA15BF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-LFBGA
Supplier Device Package48-CABGA (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71T016SA15BF8
Related LinksIDT71T01, IDT71T016SA15BF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71T016SA15BF8 Details Description
Related parts for IDT71T016SA15BF8
IC OFFLINE SWIT PWM OTP HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 200POS GOLD BCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC CLOCK DIFFDRV PLL DDR 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf